Metodyka pracy i zastosowanie szlifierek do cegły

Metodyka pracy i zastosowanie szlifierek do betonu
Nowoczesne szlifierki do betonu są zazwyczaj wyposażone w tarczę szlifierską o dużej średnicy z diamentowymi segmentami ściernymi. Tego typu szlifierka nadaje się do szlifowania podłóg i naprawy ubytków, jak usuwanie kleju, żywicy, farby i innych pozostałości z płyt betonowych. Należy jednak przestrzegać kilku zasad, aby korzystać z niej optymalnie i bezpiecznie.
Podczas szlifowania wydziela się dużo drobnego pyłu. Używanie odkurzacza ze specjalnym workiem jest obowiązkowe, niezależnie od tego, czy prace są wykonywane w pomieszczeniach, czy na zewnątrz. Wystarczy podłączyć wąż odkurzacza do wylotu maszyny.
Następnym elementem szlifierki do betonu jest okrągła szczotka przymocowana do osłony, która służy jako ogranicznik do ochrony tarczy szlifierskiej. Pomaga również w koncentracji kurzu, aby łatwiej go zasysać. Należy ją regularnie wymieniać i sprawdzać jej prawidłowe ustawienie, w przeciwnym razie może przeszkadzać w szlifowaniu.
W szlifierce do betonu silnik napędza tarczę, na której zamocowane są stalowe segmenty wyposażone w diamentowe zęby ścierne. Segmenty te można wymieniać po zużyciu lub w zależności od żądanego poziomu szlifowania.
Po włączeniu maszyny wystarczy obrócić przycisk zasilania i odczekać kilka sekund, aż tarcza szlifierska uruchomi się z pełną prędkością. Przed uruchomieniem maszyny należy lekko unieść głowicę szlifierską.
Mimo, że szlifierka nie stwarza dużego niebezpieczeństwa podczas wykonywania szlifowania, konieczne jest minimalne wyposażenie ochronne: maska przeciwpyłowa, okulary ochronne przed odpryskami, rękawice i obuwie robocze ze wzmocnionym noskiem. Uzupełnieniem wyposażenia mogą być zatyczki do uszu lub nauszniki.
Szlifierka do betonu powinna poruszać się po torze tak prostym i równoległym, jak to tylko możliwe i zawsze na równym podłożu. Szlifierka jest prowadzona bez nacisku, mimo to należy mocno trzymać uchwyty kierowania. Ruch musi pozostać płynny i należy uważać na kabel elektryczny i wąż od odkurzacza.
Zaletą szlifierek do betonu jest to, że można nimi usuwać lepkie powłoki żywicy lub kleju. Po wykonaniu pracy na segmentach ściernych mogą pozostać pozostałości, których należy się pozbyć, ponieważ mogą przylegać do zębów i utrudniać dalszą pracę.
Aby uniknąć pylenia, szlifowaną część można lekko zwilżyć. Można to zrobić przed lub w trakcie szlifowania. Sprawia to, że materiały ścierne są bardziej efektywne i ogranicza się ich przegrzanie.
W szlifierkach do betonu segmenty ścierne można dość łatwo zdemontować. Po prostu należy zdjąć koronkę mocującą ze środka dysku i wyjąć segmenty przy pomocy gumowego młotka. Trzeba oczywiście odłączyć urządzenie i poczekać, aż płyta nieco ostygnie.
Do osłony ochronnej głowicy szlifierskiej można dodać zestaw do obrzeży, aby szlifierka mogła pracować jak najbliżej podstawy ścian
Szlifierkę do betonu czyści się wilgotną szmatką lub gąbką. Należy unikać myjki wysokociśnieniowej. Istnieje również możliwość wstępnego czyszczenia za pomocą dmuchawy zamontowanej na kompresorze.
Uchwyty można dostosować do budowy ciała każdego użytkownika. Sprężynowy języczek z boku ramy umożliwia regulację wysokości w kilku pozycjach.
Grzybkowy przycisk zatrzymania awaryjnego na desce rozdzielczej powinien być aktywowany tylko w wyjątkowych przypadkach. Przed uruchomieniem trzeba sprawdzić, czy nie został przypadkowo wciśnięty, co blokuje obwód elektryczny. W takim przypadku należy obróć go o ćwierć obrotu w kierunku strzałek, aby go odblokować.
Przykładem takiej szlifierki nowego typu może być szlifierka do podłóg betonowych, która posiada funkcję do przygotowywania i polerowania podłóg oraz układ planetarny zapewniający wydajną pracę. Ponadto została zaopatrzona w zdejmowany ułatwiający transport i regulowany uchwyt, co przystosowuje szlifierkę do idealnej pozycji roboczej, zintegrowane oświetlenie LED do pracy w przypadku słabego oświetlenia i przełącznik obrotów do tyłu lub do przodu.
Zazwyczaj powszechnie stosowane szlifierki do betonu są wydajnymi i łatwymi w obsłudze urządzeniami dzięki dużej prędkości szlifowania i bezproblemowemu dostępowi do kompleksowego zestawu osprzętu. Posiadają składaną konstrukcję, niewielki ciężar i niezawodny silnik elektryczny.

Popularność prefabrykatów w branży budowlanej

Poprzedni post Popularność prefabrykatów w branży budowlanej
Następny post Ściany trójwarstwowe