Kupno, czy wybudowanie domu?

Dom jest bez wątpienia jedną z najważniejszych inwestycji w życiu, a to powoduje różne emocje i uczucia. Ponadto, budżet jest czynnikiem decydującym przy podejmowaniu decyzji. Podczas planowania tego projektu zawsze pojawia się pytanie: co jest lepsze, kupić czy zbudować dom? Odpowiedź wykracza poza sferę finansową.

Ogólnie rzecz biorąc, prawdopodobnie Twoja rodzina i przyjaciele skomentują, że budowa domu jest bardziej ekonomiczna niż jego zakup, ponieważ nie ma pośredników, a zatem koszt domu spadnie. Początkowo jest to logiczne rozumowanie, ale należy wziąć pod uwagę inne zmienne.

Lokalizacja

Mieszkanie blisko pracy, szkoły, rodziców, teściów, centrum handlowego, a nawet przyjaciół to kryteria, które wpływają na pożądaną lokalizację nieruchomości. Dlatego też, gdy poszukiwania koncentrują się na określonym obszarze, będzie więcej opcji wybudowanych już domów, zwłaszcza na obszarach miejskich, ponieważ zlokalizowanie dostępnych gruntów pod budowę będzie trudniejsze.

Czas

Niezależnie od powodów, które motywują pilną potrzebę znalezienia domu, jest to czynnik, który zdecydowanie przechyla szalę wyboru na zakup domu. Czas zainwestowany w budowę nieruchomości jest bardzo zmienny, ponieważ konieczne jest, aby wziąć pod uwagę opracowanie projektu, określenie i zatwierdzenie planów domu, czas budowy, malowanie, szczegóły końcowe i nieprzewidziane zdarzenia. Wszystko to może trwać od 12 do 24 miesięcy, jeśli masz już ziemię do budowy.

Znaczenie projektowania

Gdy nie masz zbyt wielu wymagań co do projektu nieruchomości, adaptacja do wybudowanego domu nie będzie stanowiła problemu. Przestrzenie, otoczenie lub wymiary nieruchomości mogą nie pokrywać się z oczekiwaniami idealnego domu, ale gdy można dokonać niewielkich zmian, które są wystarczające, aby zaspokoić gusta nowych właścicieli, koncepcja ta nie będzie czynnikiem ograniczającym zakup.

Wiek nieruchomości

Należy również wziąć pod uwagę wiek nieruchomości, ponieważ jest to istotna kwestia do oceny stanu instalacji. Nieruchomość, która ma więcej niż 25 lub 30 lat będzie miała instalacja, które mogą wymagać więcej konserwacji lub gruntownego remontu, co będzie oznaczać dodatkowe wydatki, które należy uwzględnić w budżecie.

Sprawdź również artykuł: W jakim mieście najłatwiej buduje się dom?

Poprzedni post Prefabrykowane domy szkieletowe – wygoda i ekologia
Następny post Planujesz remont? Przygotuj się!